f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

MECHANIKA I TECHNOLOGIA: stycznia 2010

poniedziałek, 25 stycznia 2010

Obróbka plastyczna


Obróbka plastyczna jest to metoda obróbki metali polegająca na wywieraniu narzędziem na obrabiany materiał nacisku przekraczającego granicę jego plastyczności, mającego na celu trwałą zmianę kształtu i wymiarów obrabianego przedmiotu. Zawsze uzyskuje się poprawę własności mechanicznych.

Proces kształtowania może przebiegać w warunkach: na gorąco, na półgorąco lub na zimno (klasyfikacja ta zależy od temperatury rekrystalizacji odkuwki).
Technologia obróbki plastycznej była już znana 3000 lat przed naszą erą. Obecnie jest uważana za jedną z ważniejszych technologii obróbki metali. Statystyczny samochód składa się w 90% z elementów wykonanych tą technologią. Karoseria jest tłoczona, natomiast podwozie (wałki, zawieszenie itd.) oraz elementy silnika (korbowody, wały korbowe, tłoki itd.) to odkuwki.

Obróbka plastyczna na zimno

Polega ona na odkształcaniu plastycznym materiału, które wywołuje wzrost gęstości defektów w sieci krystalograficznej, głównie punktowych i liniowych, a tym samym nagromadzenie energii odkształcenia, która jest tym większa, im niższa jest temperatura tego procesu. Temperatura, w której przeprowadza się obróbkę plastyczną na zimno jest niższa od temperatury rekrystalizacji czyli 0,4 bezwzględnej temperatury topnienia.

Nagromadzenie się dużej liczby dyslokacji powoduje wzajemne blokowanie się ich - skutkiem tego jest zmiana własności fizycznych i mechanicznych. Zmianę tychże własności przyjęto nazywać zgniotem.

Miarą zgniotu jest stopień odkształcenia plastycznego podawany w procentach. Stopień odkształcenia określa się na podstawie:
  • względnej zmiany długości

gdzie: Δl- długość próbki po zgniocie, l0- początkowa długość próbki
  • względnej redukcji przekroju

gdzie: ΔS- przekrój po zgniocie, S0- przekrój początkowy


Efektem odkształcenia plastycznego jest stopniowe wydłużenie się ziaren w kierunku obróbki plastycznej. Wyciągnięciu ulegają również wtrącenia niemetaliczne, które mają tendencję gromadzenia się na granicach dendrytów. Wynikiem tego jest powstanie charakterystycznej włóknistej struktury. Innymi efektami obróbki plastycznej jest zmiana właściwości magnetycznych oraz przewodności elektrycznej ( wzrost oporności ) oraz wzrost twardości i zmniejszenie plastyczności.

Obróbka plastyczna na gorąco

Następuje powyżej temperatury rekrystalizacji. W wyniku obróbki na gorąco materiał jest miękki, rekrystalizowany i skory do odkształceń o ziarnach szerokokątnych.

Cechy obróbki plastycznej na gorąco:
  • Wzmocnienie w procesie kształtowania - usunięte w całości przez rekrystalizację;
  • Równomierna mikrostruktura;
  • Usunięta pasowość mikrostruktury;
  • Wytrzymałość wyższa wzdłuż włókien - kierunek obciążenia zgodny z kierunkiem włókien;
Etapy zmian struktury i własności wywołane odkształceniem plastycznym na gorąco:


  • Zdrowienie - procesy prowadzące do zmieszania gęstości defektów punktowych. Proces zdrowienia polega na częściowym usunięciu skutków zgniotu zachodzące podczas wygrzewania zgniecionych materiałów w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacji.
  • Rekrystalizacja pierwotna - polega na utworzeniu zarodków nowych ziaren i wzroście przez migrację
  • Rozrost ziaren - po zakończeniu krystalizacji pierwotnej następuje dolny wzrost wielkości ziarna. Jeśli średnica powstałych ziaren jest statycznie jednorodna to jest to normalny wzrost ziaren, jeśli nie następuje rekrystalizacja wtórna.
Zalety obróbki plastycznej

  • Oszczędność materiału - wyroby otrzymywane metodami obróbki plastycznej są wytwarzane masowo. Pozwala to na ograniczenie kosztów jednostkowych i takie dostosowanie linii produkcyjnej aby cena wytwarzania elementów była jak najniższa. Wysoki spadek kosztów produkcji spowodowany jest automatyzacją procesu produkcyjnego.
  • Stosunkowo niskie koszty jednostkowe - w przypadku walcowania gwintów jak również elementów uzębionych takich (koła zębate, wielokarby), zauważa się poprawę własności mechanicznych w porównaniu z obróbka skrawania oraz poprawia się gładkości elementów.
  • Polepszenie własności fizykalnych i mechanicznych przerobionego materiału.
  • Przeróbka plastyczna zachowuje ciągłość włókien, co zapewnia lepsze własności mechaniczne gotowego wyrobu.
  • Możliwość nadawania skomplikowanych kształtów, które w innych technologiach są trudne bądź niemożliwe do osiągnięcia.
Wadą obróbki plastycznej wysoki koszt narzędzi.

Rodzaje obróbki plastycznej

1. Kształtowanie brył

  • Kucie: matrycowe i swobodne,
  • Walcowanie: wzdłużne, poprzeczne, skośne, poprzeczno-klinowe
  • ciągnienie
  • wyciskanie: współbieżne, przeciwbieżne, dwukierunkowe, poprzeczne
  • walcowanie
2. Kształtowanie blach
  • cięcie (rozdzielenie materiału bez powstawania wiórów)
  • gięcie - proces kształtowania, gdzie zmiana krzywizny zachodzi w płaszczyźnie, a grubość materiału pozostaje niezmienna.
  • formowanie elektrodynamiczne
  • tłoczenie
  • walcowanie

Czytaj dalej...

wtorek, 19 stycznia 2010

Plany rozwojowe Expo Silesia na 2010r.

Expo Silesia może się rozrosnąć w 2010 r.
Kolporter Expo czeka na zielone światło... od wystawców.

Na początku 2009 r. Kolporter Expo zapowiadał start prac koncepcyjnych nad powiększeniem centrum targowego Expo Silesia. Spółka planowała ruszyć z budową trzech obiektów w 2010 r. Na razie trzyma się planu, choć o tym, ile hal ostatecznie powstanie, zadecyduje koniunktura. Obecnie trwają prace nad koncepcją wykonawczą hali UFO. Budowa nowych hal ma pomóc śląskiemu centrum targowemu zdobyć znaczącą pozycję w naszej części Europy.


Specjaliści od targów twierdzą, że mamy ogromne atuty, więc od naszej aktywności zależy, jak długa będzie droga do tego celu - mówi Tomasz Raczyński, prezes Kolportera Expo.

Kryzys namieszał

Na końcu tej drogi znajdują się wizja futurystycznej hali (przypominającej UFO) i dwóch innych obiektów, które powiększą powierzchnię wystawienniczą z 13,5 tyś. do 43,5 tyś. mkw. Jej realizacja może nastąpić w 2010 r. Ale o tym, czy tak się stanie, zdecyduje popyt na powierzchnie w najbliższych miesiącach. Według Tomasza Raczyńskiego, polski rynek targowy uszczuplił się w tym roku o kilkanaście procent. Dlatego Kolporter będzie obserwował uważnie potrzeby wystawców, a budowa ruszy, gdy rynek zapali zielone światło.

Zamówienia powierzchni wystawienniczej wskazują, że rynek targowy zaczyna odżywać. Targi są nieprzewidywalne, ale gdy rynek gwałtownie się ożywi, natychmiast ruszymy z budową. Pierwsza hala powstała w rekordowym tempie 13 miesięcy, chociaż startowaliśmy w zdecydowanie trudniejszych warunkach. Z deski kreślarskiej rozwiązania szły prosto na plan budowy. Na realizację pozostałych potrzeba mniej czasu, choć z pewnością prace nie ruszą jednocześnie - tłumaczy prezes Raczyński.

Teraz ściany

Spółka od początku zakładała, że śląskie centrum wystawiennicze będzie się stopniowo rozrastać. Dlatego przy budowie pierwszej hali powstała cała techniczna infrastruktura podziemna - także pod obiekty, które mają być realizowane dopiero teraz.

Teren jest w pełni uzbrojony. Można by się pokusić o stwierdzenie, że pozostaje tylko zbudowanie ścian - mówi Tomasz Raczyński.

Budowa trzech nowych hal ma pochłonąć 100 mln zł.

Optymistyczna prognoza:

Firmy decydują się na zamawianie dużych powierzchni, więc nie możemy rezygnować z planów rozbudowy. Start prac w 2010 r. jest realny - zapewnia Tomasz Raczyński, prezes Kolportera Expo.

Czytaj dalej...

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Targi tworzyw sztucznych i wirtotechnologii

Targi Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA i Targi Używanych Maszyn i Urządzeń TUM oraz Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, zgromadziły w hali Expo Silesia ponad 250 wystawców z Europy, m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Niemiec, Włoch czy Finlandii. Targi odwiedziło prawie 6 tys. osób, większość z nich - ponad 4 tys., to byli specjaliści z branży.
Na Targach Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy RubPlast EXPO prezentowane były m.in. maszyny i urządzenia dla przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Wśród nich była pokazana po raz pierwszy w Polsce wtryskarka BOY XS EXPRESS. Maszyny BOY XS i BOY XS V, zostały zaprojektowane specjalnie dla zastosowań mikrowtrysku i form jednokrotnych.

Nowością towarzyszącą wystawie była „Strefa Wiedzy", w ramach której można było uzyskać najistotniejsze informacje w zakresie wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Podczas kolejnych edycji targów RubPlast EXPO, „Strefa Wiedzy" będzie poświęcona innemu zagadnieniu, które jest istotne dla branży.

Podczas pierwszego dnia targów RubPlast EXPO rozstrzygnięto specjalny konkurs dla Wystawców, zorganizowany przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

W pierwszym dniu targów przyznano medale Expo Silesia i wyróżnienia.

W kategorii - najlepsze rozwiązanie innowacyjne zaprezentowane na targach RubPlast EXPO, Nagroda Specjalna Dyrektora Instytutu IMPiB trafiła do firmy FOMPOL Sp. z o.o. z Katowic za „Fotokamerę PRO-600 P. Automatyczny przenośny system monitoringu".

W kategorii najlepszy produkt zaprezentowany podczas targów, Medal EXPO Silesia otrzymała firma GENERAL PLASTICS Sp. z o.o. z Łomianek za „Mini - wytłaczarko - rozdmuchiwarkę pneumatyczną model GB-PM 28 T".

Jury uhonorowało wyróżnieniem firmę WADIM PLAST Narojek Sp. j. z Michałowic za „BOY XS EXPRESS - mobilną prezentację wtryskarki do mikrowtrysku"

Dodatkowo organizatorzy Targów RubPlast EXPO przyznali następujące wyróżnienia:

firma Asten Group z Częstochowy otrzymała Medal EXPO Silesia w kategorii najbardziej efektowna aranżacja stoiska. Za wdrażanie innowacyjnych technik marketingowy w prezentacji oferty targowej, Medal EXPO Silesia otrzymała firma WADIM PLAST Narojek SP. J. z Michałowic.


Wystawa WIRTOTECHNOLOGIA skierowana była do przedstawicieli wielu branż, w których wykorzystywane są najnowsze technologie projektowania i wytwarzania (np. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, górniczy, przetwórstwa tworzyw sztucznych, obróbki metali, design przemysłowy).

Wśród nowości prezentowanych na targach można było zobaczyć kilkadziesiąt gotowych prototypów takich jak wyczynowego roweru, pistoletu maszynowego, narzędzi, odkurzacza i całej gamy sprzętu AGD czy sportowego.

- Prototyp roweru wyczynowego, który prezentujemy na naszym stoisku znajdzie się najprawdopodobniej w produkcji w przyszłym roku. Praca nad prototypem trwała około tygodnia i polegała na przygotowaniu ramy oraz szesnasto-biegowego napędu - mówi Piotr Jankowski z firmy e-Prototypy.

W hali Expo Silesia prezentowały się także firmy oferujące specjalistyczne oprogramowanie CAD-owskie.

W pierwszym dniu targów WIRTOTECHNOLOGA odbyły się dwa branżowe seminaria, które zgromadziły w salach konferencyjnych kilkadziesiąt osób. Check Other WPengine Coupon Seminarium przygotowane przez firmę PA NOVA z Gliwic przy współpracy z firmą Autodesk Polska, poświęcone było nowością w programie AutoCAD Inventor 2010. Zastosowanie symulacji komputerowej do procesów technologicznych w przemyśle tworzyw sztucznych było natomiast tematem seminarium firmy MESCO z Tarnowskich Gór.

Przez cały drugi i trzeci dzień targów WIRTOTECHNOLOGIA trwało VIII Forum Inżynierskie ProCAx, które rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego „Technologie CAx, a potrzeby innowacyjnej gospodarki".

W dwudziestu dwóch wykładach wzięło udział kilkaset osób. Dotyczyły one takich m.in. zagadnień dotyczących zaawansowanego wdrożenia projektów przemysłowych w technologii Quest3D realtime czy miejsca i roli wzornictwa przemysłowego w powstawaniu produktu. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy praktycznych zastosowań inżynierii odwrotnej.

Czytaj dalej...