f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

MECHANIKA I TECHNOLOGIA: Dokumentacja konstrukcyjna

czwartek, 16 lipca 2009

Dokumentacja konstrukcyjna

Skład dokumentacji konstrukcyjnej może być różny, w zależności od tego, co ona przedstawia i na jaką produkcję była opracowana. Pełna dokumentacja konstrukcyjna zawiera następujące pozycje: rysunek ofertowy, schemat kinematyczny, rysunek zestawieniowy całości, rysunki zestawieniowe zespołów, rysunki zestawieniowe podzespołów, rysunki wykonawcze części, warunki techniczne i dokumentację techniczno ruchową. Zapoznanie się z tymi pozycjami jest niezbędne przed przystąpieniem do opracowania procesu technologicznego zaprojektowanego wyrobu.

Rysunek ofertowy - przedstawia jedynie zarys wyrobu i jego wymiary gabarytowe. Daje on pojecie technologowi o wielkości poszczególnych zespołów oraz o wielkości przestrzeni potrzebnej do montażu.
Schemat kinematyczny - umożliwia zorientowanie się w działaniu mechanizmów i niekiedy jest niezbędny do zrozumienia tego działania.
Rysunek zestawieniowy całości - podaje ogólną orientację co do położenia poszczególnych zespołów i ich wzajemnego powiązania. Spełnia on bardzo ważną rolę dla technologa wówczas, gdy projektowane urządzenie jest małe i nie podzielone na zespoły i podzespoły.
Rysunki zestawieniowe zespołów - umożliwiają zorientowanie się w położeniu zespołów i ich wzajemnym powiązaniu.
Rysunki zestawieniowe podzespołów - stanowią dla technologa jedną z najważniejszych pozycji. Są na nich wyszczególnione wszystkie części, jest pokazana ich wzajemna współpraca i współzależność. Na ich podstawie opracowuje się technologię montażu podzespołów.
Rysunki wykonawcze części - są dla technologa najbardziej istotnymi pozycjami i stanowią podstawę do dalszego szczegółowego opracowania. Dokładna analiza tych rysunków z punktu widzenia technologiczności konstrukcji, poprawnego ich wykonania, jest podstawowym zadaniem technologa, ażeby jeszcze przed przystąpieniem do szczegółowego opracowania mogły być omówione z konstruktorem ewentualne usterki i przez niego poprawione .
Warunki techniczne - są jak gdyby uzupełnieniem opisowym całej dokumentacji. Technolog znajduje w nich różne dodatkowe wymagania, których spełnienie będzie uzależnione niejednokrotnie od właściwie zaprojektowanej technologii.
Dokumentacja techniczno-ruchowa - jest pozycją przeznaczoną dla użytkownika i w opracowaniu procesów nie odgrywa większej roli.

Całość dokumentacji konstrukcyjnej powinna być przejęta przez jednego technologa wytypowanego na kierującego pracą. Do jego podstawowego zadania należy dokładne przestudiowanie i przeanalizowanie wszystkich wymienionych wyżej pozycji dokumentacji konstrukcyjnej. On też, jako kierujący pracą, jest zobowiązany do udzielenia wszelkich wyjaśnień technologom, opracowującym technologię poszczególnych części.

0 komentarze:

Prześlij komentarz