f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

MECHANIKA I TECHNOLOGIA: Polskie obrabiarki pojadą do Korei

niedziela, 11 października 2009

Polskie obrabiarki pojadą do Korei

To bardzo ważne zamówienie, które może otworzyć nam drzwi do kolejnych tego typu – tak o wartym ponad 4 mln euro kontrakcie mówi Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy Fabryki Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej.

Firma zawarła właśnie umowę z koncernem Hyundai Heavy Industries z Korei Południowej. Jest on jednym z największych w świecie producentów w branży stoczniowej. Polska spółka jest w trakcie realizacji zamówienia, wartego ponad 4 mln euro. - Hyundai zdecydował się zwiększyć moce wytwórcze w zakresie produkcji silników okrętowych. Buduje nowe hale, w których będą zainstalowane m.in. polskie maszyny.

Pod koniec marca w siedzibie fabryki w Kuźni Raciborskiej gościli przedstawiciele inwestora. Celem wizyty był wstępny odbiór techniczny pierwszej z maszyn. Koreańczycy zapoznali się z funkcjonowaniem specjalistycznej frezarki oraz dokumentacją techniczną.

Zakres prac Rafametu dla Azjatów obejmuje produkcję dwóch specjalistycznych frezarek do obróbki elementów wałów korbowych wykorzystywanych przy produkcji silników okrętowych. Jak przyznaje wiceprezes Rafametu, to również spore przedsięwzięcie logistyczne. Jednym z elementów maszyn są bowiem stalowe tarcze frezów wykonane przez Rafamet. Ich średnice to 5,5 i 6 metrów. Sam transport do klienta będzie stanowić nie lada wyzwanie. Z Kuźni Raciborskiej maszyny zostaną przewiezione drogą lądową do jednego z polskich portów. Stamtąd popłyną statkiem do klienta.

Dzięki zleceniu dla koncernu koreańskiego, Rafamet liczy na kolejne kontrakty na całym świecie. Stosowana przez firmę innowacyjna metoda frezowania wykorbień, która jest istotą obrabiarek produkowanych m.in. obecnie dla Hyundaia pozwala na wielokrotny wzrost wydajności w porównaniu z tradycyjną technologią tokarską. - Koreańczycy dowiedzieli się, że zrobiliśmy taką samą maszynę dla innego klienta, który dzięki niej znacznie zwiększył swoją wydajność. Stwierdzili, że też chcą mieć takie narzędzie i to właśnie od nas – mówi wiceprezes Michalik. - Branża stoczniowa jest bardzo specyficzna. Informacje o wszelkiego rodzaju nowościach technologicznych rozchodzą się tu niezmiernie szybko. Jeżeli coś sprawdzi się u jednego klienta, jest też przyjmowane przez kolejnych. Tak też dzieje się w przypadku naszych maszyn.

Spółka z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku w świecie producentów specjalistycznych obrabiarek. Wyroby Rafamet wykorzystywane są przede wszystkim w sektorze kolejowym, energetycznym, maszynowym, lotniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży wynosi ok. 70-80 proc.

0 komentarze:

Prześlij komentarz