f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

MECHANIKA I TECHNOLOGIA: lipca 2009

wtorek, 28 lipca 2009

Czynniki wpływajace na proces technologiczny

Proces technologiczny dla tej samej części może być różnie zaprojektowany. Wpływ na proces technologiczny wywierają różne czynniki, z których najważniejszymi są: wyposażenie warsztatu w środki produkcji i wielkość produkcji.

Nie można projektować procesu technologicznego w zupełnym oderwaniu od warsztatu. Proces taki może być z punktu widzenia teoretycznego zupełnie poprawny, ale zupełnie nieprzydatny na warsztacie. Nie każdy zakład dysponuje akurat takimi obrabiarkami, jakie przewidywał technolog. Dlatego technolog powinien opracowywać proces, biorąc pod uwagę możliwości warsztatu.

Drugim ważnym czynnikiem oddziałującym na proces technologiczny jest rodzaj produkcji. Jest to czynnik, który ma decydujący wpływ na poprawne zaprojektowanie procesu technologicznego. Inny powinien być proces dla tej samej części dla produkcji jednostkowej, inny dla seryjnej, a jeszcze inny dla masowej.

Ustalenie rodzaju produkcji w oparciu o wielkość produkcji:
- produkcja jednostkowa - < 10 szt
- produkcja małoseryjna - 10 do 200 szt
- produkcja seryjna - 200 do 500 szt
- produkcja wielkoseryjna - 500 do 5000 szt
- produkcja masowa - > 5000 szt

Czytaj dalej...

poniedziałek, 20 lipca 2009

Organizacja biura technologicznego

Biuro technologiczne ma do wykonania wiele zadań jak: planowanie procesów technologicznych, konstrukcje pomocy warsztatowych specjalnych, opracowywanie norm materiałowych i czasowych oraz organizacja produkcji. Projektowaniem procesów technologicznych zajmuje się sekcja planowania procesów technologicznych. W dobrze zorganizowanym biurze technologicznym poszczególni technolodzy tej sekcji powinni mieć swoją specjalizację. Tutaj trzeba znowu powrócić do podziału części maszyn wg tzw. podobieństwa technologicznego. 

Jeżeli z grupy rysunków warsztatowych wyodrębnimy wszystkie wałki i dla nich wszystkich zostaną opracowane procesy technologiczne dla określonych warunków, to w wyniku analizy tych procesów dostrzeżemy, że wszystkie wykazują pewne podobieństwo. To samo będzie dotyczyło innych części, takich jak: tuleje, dźwignie itd.

Stąd też nasuwa się wniosek , ażeby części jednej grupy opracowywał jeden i ten sam technolog. On bowiem ma możliwość wyspecjalizowania się w projektowaniu procesów danej grupy części i - co najważniejsze - procesy te dla części podobnych będą zaprojektowane poprawnie. Trzeba sobie uświadomić, że dwa procesy technologiczne tej samej części, zaprojektowane przez dwóch technologów, będą się zawsze między sobą różniły, chociaż obydwa mogą być uważane za poprawne. Wynika to stąd, że nie ma jednoznacznych przepisów na opracowanie procesu technologicznego i różnic tych można tylko wtedy uniknąć, jeśli procesy dla części tej samej grupy będą opracowywane przez jednego technologa. 

Dlatego też celowa jest taka organizacja sekcji projektowania procesów technologicznych, w której poszczególnym technologom przydziela się do opracowania odpowiednie grupy części.

Czytaj dalej...

czwartek, 16 lipca 2009

Dokumentacja konstrukcyjna

Skład dokumentacji konstrukcyjnej może być różny, w zależności od tego, co ona przedstawia i na jaką produkcję była opracowana. Pełna dokumentacja konstrukcyjna zawiera następujące pozycje: rysunek ofertowy, schemat kinematyczny, rysunek zestawieniowy całości, rysunki zestawieniowe zespołów, rysunki zestawieniowe podzespołów, rysunki wykonawcze części, warunki techniczne i dokumentację techniczno ruchową. Zapoznanie się z tymi pozycjami jest niezbędne przed przystąpieniem do opracowania procesu technologicznego zaprojektowanego wyrobu.

Rysunek ofertowy - przedstawia jedynie zarys wyrobu i jego wymiary gabarytowe. Daje on pojecie technologowi o wielkości poszczególnych zespołów oraz o wielkości przestrzeni potrzebnej do montażu.
Schemat kinematyczny - umożliwia zorientowanie się w działaniu mechanizmów i niekiedy jest niezbędny do zrozumienia tego działania.
Rysunek zestawieniowy całości - podaje ogólną orientację co do położenia poszczególnych zespołów i ich wzajemnego powiązania. Spełnia on bardzo ważną rolę dla technologa wówczas, gdy projektowane urządzenie jest małe i nie podzielone na zespoły i podzespoły.
Rysunki zestawieniowe zespołów - umożliwiają zorientowanie się w położeniu zespołów i ich wzajemnym powiązaniu.
Rysunki zestawieniowe podzespołów - stanowią dla technologa jedną z najważniejszych pozycji. Są na nich wyszczególnione wszystkie części, jest pokazana ich wzajemna współpraca i współzależność. Na ich podstawie opracowuje się technologię montażu podzespołów.
Rysunki wykonawcze części - są dla technologa najbardziej istotnymi pozycjami i stanowią podstawę do dalszego szczegółowego opracowania. Dokładna analiza tych rysunków z punktu widzenia technologiczności konstrukcji, poprawnego ich wykonania, jest podstawowym zadaniem technologa, ażeby jeszcze przed przystąpieniem do szczegółowego opracowania mogły być omówione z konstruktorem ewentualne usterki i przez niego poprawione .
Warunki techniczne - są jak gdyby uzupełnieniem opisowym całej dokumentacji. Technolog znajduje w nich różne dodatkowe wymagania, których spełnienie będzie uzależnione niejednokrotnie od właściwie zaprojektowanej technologii.
Dokumentacja techniczno-ruchowa - jest pozycją przeznaczoną dla użytkownika i w opracowaniu procesów nie odgrywa większej roli.

Całość dokumentacji konstrukcyjnej powinna być przejęta przez jednego technologa wytypowanego na kierującego pracą. Do jego podstawowego zadania należy dokładne przestudiowanie i przeanalizowanie wszystkich wymienionych wyżej pozycji dokumentacji konstrukcyjnej. On też, jako kierujący pracą, jest zobowiązany do udzielenia wszelkich wyjaśnień technologom, opracowującym technologię poszczególnych części.

Czytaj dalej...

wtorek, 14 lipca 2009

Wytyczne projektowania procesów technologicznych

Projektowanie procesów technologicznych typowych części maszyn jest jednym z podstawowych zadań, jakie mają do spełnienia biura technologiczne. Do przeszłości należy zaliczyć okres, w którym tokarz otrzymywał na warsztacie rysunek konstrukcyjny i według niego toczył przedmiot.

Dzisiaj pracownik otrzymuje tzw. kartę technologiczną lub instrukcję obróbki, w zależności od stopnia opracowania dokumentacji i proces obróbkowy prowadzi wg narzuconego z góry planu. Im ściślej będzie taki plan na warsztacie przestrzegany, tym uzyska się na pewno lepsze wyniki w produkcji. Stąd wynika konieczność posiadania przez zakłady produkcyjne biur technologicznych, których organizacja będzie uzależniona od rodzaju i od jej wielkości. 

Opracowanie procesu technologicznego poprzedza analiza dokumentacji konstrukcyjnej w celu dokładnego poznania przedmiotu produkcji.

Czytaj dalej...