Mechanizm krystalizacji metali
Krystalizacją nazywamy proces przejścia ze stanu ciekłego w stan stały, w czasie, którego następuje krzepnięcie ciekłego metalu w postaci kryształów. Procesowi temu towarzyszy zmniejszenie się energii swobodnej układu. w przypadku gdy temperatura ciekłego metalu spadnie nieco poniżej temperatury krystalizacji czyli temperatury równowagi faz; ciekłej i stałej.
W procesie krystalizacji wyodrębnia się dwa elementarne procesy: tworzenie się zarodków krystalizacji oraz wzrost tych zarodków.
Obydwa te procesy przebiegają jednocześnie, a ich wynikiem jest utworzenie się kryształów. Ze względu na warunki pojawiania się zarodków krystalizacji rozróżnia się zarodkowanie homogeniczne i heterogeniczne. W przypadku zarodkowania homogenicznego, zarodkami krystalizacji są grupy atomów fazy ciekłej, stanowiące zespoły bliskiego uporządkowania. Muszą one osiągnąć wielkość krytyczną, co na ogół wymaga dużych przechłodzeń. W przypadku zarodkowania heterogenicznego, powstawanie zarodków następuje na powierzchniach fazy stałej stykającej się z cieczą. W tym przypadku krystalizacja przebiega przy znacznie mniejszym przechłodzeniu niż w zarodkowaniu homogenicznym.
1 komentarze:
Niestety, aż tak nie jestem dobry w metalurgii i nie bardzo wiem nawet o co w tym chodzi :) Dla mnie najważniejsze jest to, że jak kupuję karty stalowe https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-stalowe.php to muszą być one najwyższej jakości oraz muszą mieć bardzo wysoką wytrzymałość materiału.
Prześlij komentarz